
Vrijwilliger van de maand - Saskia van Iterson
AlgemeenVrijwilligers zijn onbetaalbaar en het cement van de samenleving. Iedere maand zet de redactie een bijzondere Leiderdorpse vrijwilliger in de schijnwerpers met een interview, foto en cadeaubon geschonken door de Leiderdorpse visspeciaalzaak Vis van het Hof.
Deze maand: Saskia van Iterson, vrijwilliger bij toneelvereniging Toverlei.
Foto en tekst: Carolien van Leeuwen.
Theater Toverlei, opgericht in 1976 en gevestigd in gebouw de Sterrentuin aan de van Diepingenlaan, is een amateurtoneelvereniging. Jaarlijks worden er 2 avondvullende stukken uitgevoerd, 1 middagvoorstelling voor kinderen en in maart speelt jeugdgroep ‘Toverkids’ een stuk. De vereniging draait uitsluitend op zo´n 25 vrijwilligers
Saskia van Iterson (79 jaar) opgegroeid in Leiden, woont al 55 jaar in Leiderdorp. In haar werkzame leven heeft ze veel functies gehad. De leukste baan van haar leven was bij studentenvereniging Minerva in Leiden, waar ze bijna 10 jaar heeft gewerkt als secretaresse van het dagelijks bestuur. In die tijd heeft ze ook prins Constantijn en Willem-Alexander ontmoet die er lid waren. Toen haar 2 kinderen nog klein waren, heeft ze een tijdlang bij ‘de felicitatiedienst’ gewerkt, ze reed dan in een Dafje naar aanstaande bruidsparen om ze een koffer te geven met gratis artikelen. Ook was ze meer dan 10 jaar werkzaam als simulatiepatiënt bij de Haagse hogeschool voor de opleiding verpleegkunde en heeft ze kerstkaarten verkocht voor Unicef.
Naast Toverlei doet zij al ruim 25 jaar iedere maandagochtend vrijwilligerswerk op het Alrijne ziekenhuis. Ze verzorgt bloemen en planten op de verpleegafdelingen en soms valt ze in als koffiedame. Op de donderdagmiddag is zij te vinden bij de Voedselbank waar ze langer dan een decennium helpt met inpakken en uitdelen van pakketten. En zij staat ingeschreven bij diverse castingbureaus die haar kunnen inhuren als acteur voor reclames. Zij is onder andere te zien in een commercial van de Staatsloterij. Daarnaast heeft ze zelfs nog tijd om samen met haar man een eigen volkstuin te bestieren in de Bloemerd.
Stilzitten is niet bepaald haar ding. Wat een energie en enthousiasme!
Hoe ben je als vrijwilliger bij Toverlei terechtgekomen?
“Toneel heeft echt mijn voorkeur, ik denk dat dat is aangewakkerd door mijn vader die heel creatief was en veel humor had. Hij deed sketches op bruiloften en partijen en werd gevraagd een kinderoperette te regisseren. Ik speelde daarin mee. We repeteerden 1 keer per week en traden op in de Leidse schouwburg. Dat vond ik helemaal geweldig! En dat is, denk ik, altijd blijven hangen.
Toen ik hier in 1968 kwam wonen was Leiderdorp nog maar klein. De Engelendaal was onbebouwd land en er waren nauwelijks winkels, wel kwam er een wagen met levensmiddelen langs de deuren. Tot mijn verbazing had Leiderdorp al wel veel voorzieningen zoals sportclubs, duivenvereniging, visclub, maar géén toneelvereniging. Ik dacht, daar ga ik wat aan doen en heb halverwege de jaren 70 contact gezocht met de redactie van het Leiderdorps Weekblad, die toen een leuk stukje in de krant heeft gezet met een oproep voor mensen die zich bij de op te richten toneelclub wilde aansluiten. En zo is Toverlei ontstaan!“
Saskia is dus één van de oprichters van Toverlei! Ze vertelt dat de naam staat voor TOneel VEReniging LEIderdorp. Regelmatig speelt ze mee in voorstellingen. Niet altijd, de leden moeten auditie doen en je moet maar net in het stuk passen. Iedere voorstelling heeft zijn eigen regisseur. Hierdoor is er veel afwisseling in de stukken; veel verschillende genres.
Wat komt er allemaal kijken bij een toneelvoorstelling?
“Heel veel! Kostuums en decorstukken maken, we hebben bijvoorbeeld weleens 5 levensgrote bomen van papier-maché gemaakt. Reclame maken, bardiensten draaien, regisseurs zoeken, stukken uitkiezen, de belichting en techniek en, niet te vergeten, een paar avonden per week de repetities begeleiden. Deze week hebben we de première van ‘Stage beauty’ een stuk van Othello uit de 16e eeuw.“
Wat vind je het leukste aan vrijwilligerswerk?
“Mensen aan het lachen krijgen! En gewoon het contact, mensen een hart onder de riem steken.“
Heb je nog wensen voor de toekomst op dit vlak?
“Zolang ik het nog kan, wil ik toneel blijven spelen bij Toverlei. En ik wil het 50-jarig bestaan in 2026 meehelpen organiseren en vieren!“


















