Tentoonstelling Verfplanten is te zien in Oude UB Leiden.
Tentoonstelling Verfplanten is te zien in Oude UB Leiden. Foto: Hortus botanicus Leiden

Tentoonstelling in Oude UB Leiden

Algemeen

In de Oude Universiteitsbibliotheek in Leiden is tot en met 19 december de tentoonstelling Verfplanten te zien, met ruim dertig originele tekeningen en aquarellen van verf- en vezelplanten. Daaronder werken van Esmee Winkel en Marianne van der Stee-Kuiper uit Leiderdorp.

De expositie toont werk van leden van de Vereniging van Botanisch Kunstenaars Nederland en sluit aan bij het jaarthema Plant & mens van de Hortus botanicus Leiden. De tentoonstelling is op maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 17.30 uur gratis te bezichtigen, in het weekend is de Oude UB gesloten. 

De getoonde werken brengen planten in beeld die in Nederland in de volle grond kunnen groeien en vóór 1950 al werden gebruikt voor het maken van natuurlijke kleurstoffen of textielvezels, soms zelfs al eeuwenlang. Zowel wilde als gecultiveerde soorten zijn vertegenwoordigd. 

Voorbeelden van verfplanten zijn wede en indigo, maar ook de minder bekende kaasjeskruid, ridderspoor of paardenbloem. De collectie was eerder te zien in Botanische Tuin De Kruidhof in Buitenpost. 

Uit de krant