Links het oostelijk deel van de Hoofdstraat, rechts een blik in de Irenestraat n
Links het oostelijk deel van de Hoofdstraat, rechts een blik in de Irenestraat n Foto: J.P. Kranenburg

Minste vergunningen voor woningen

Algemeen

Leiderdorp heeft tussen 2021 en 2025 gemiddeld 0,82 vergunningen voor nieuwbouwwoningen per 1.000 inwoners per jaar verleend. Daarmee staat de gemeente onderaan de lijst van vijftig Zuid-Hollandse gemeenten, blijkt uit onderzoek van Goed Verblijven.

In totaal werden in Leiderdorp in de onderzochte periode 113 vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven. Alleen Voorschoten en Albrandswaard kwamen eveneens uit op lage aantallen. Ter vergelijking: in Rotterdam werden 19.074 vergunningen verleend en in Leiden 4.911.

De verschillen tussen gemeenten zijn groot. Rijswijk voerde de lijst aan met gemiddeld 12,37 vergunningen per 1.000 inwoners per jaar. Ook Waddinxveen, Zoeterwoude, Maassluis en Hillegom behoorden tot de gemeenten met de meeste verleende vergunningen.

Zuid-Holland verstrekte in totaal 95.241 vergunningen voor nieuwbouwwoningen. Daarmee was de provincie goed voor ruim een vijfde van alle vergunningen in Nederland. Gemiddeld werden jaarlijks 5,02 vergunningen per 1.000 inwoners afgegeven, iets meer dan het landelijke gemiddelde van 4,71.

Het onderzoek keek niet alleen naar vergunningen, maar ook naar de ontwikkeling van de woningvoorraad. In alle Zuid-Hollandse gemeenten nam het aantal woningen toe. De sterkste groei per inwoner werd gemeten in Zoeterwoude, gevolgd door Waddinxveen, Rijswijk, Maassluis en Leiden.

Volgens de onderzoekers betekent een vergunning niet automatisch dat een woning direct wordt gebouwd. Ook woningen die ontstaan door de verbouwing van bestaande panden tellen mee in de woningvoorraad.
Het onderzoek van Goed Verblijven omvat alle 342 Nederlandse gemeenten en analyseert de periode van 2021 tot en met 2025.

Uit de krant