Drie bijzondere lezingen en één bijzondere excursie bij de LVU
De Olympische Spelen in de Oudheid
Komende zomer vinden in het centrum van Parijs de Olympische Spelen, officieel “de Spelen van de XXXIIIe Olympiade in de moderne tijd”. De moderne Olympische Spelen zijn geïnspireerd door de gelijknamige Olympische Spelen in de Oudheid. Maar hoe zagen de Spelen er in de Oudheid uit? Wat zijn de overeenkomsten wat de verschillen? De Olympische Spelen werden meer dan 1000 jaar lang gehouden in het grote heiligdom van Zeus in Olympia. Eens in de vier jaar streden mensen, alleen vrije Griekse mannen (geen slaven), om de eer. Winnen was het hoogst haalbare en dat leverde veel prestige (en geld!) op. Anders dan nu waren de Olympische Spelen deel van een religieus feest ter ere van Zeus, en mochten er alleen Griekse mannen mee-doen die geen slaaf waren. Bovendien vallen er tegenwoordig geen doden tijdens de wedstrijden. Lezing, dinsdag 16 april 2024, 10.15 - 12.15 uur (€ 20).
De Joodse inwoners van Leiderdorp in WO II
Wat weten we eigenlijk over de Joodse geschiedenis van Leiderdorp van het eind van de 19de eeuw tot en met de Tweede Wereldoorlog? In deze lezing van Claudia Thunnissen staat de familie Van Hoorn-Italiaander centraal. Op 26 april 1941 kwamen Barend en Hester van Hoorn – Italiaander met hun kinderen Salomon, Carolina, Simon en Jacob vanuit Den Haag in Leiderdorp wonen op het adres Koningstraat 60. Hun vijf andere kinderen hadden hun ouderlijk huis toen al verlaten. Deze zes familieleden zijn opgepakt en in 1942 en 1943 in Auschwitz en Sobibor omgebracht. Voor hen zijn in september 2023 stolpersteine gelegd. Zij waren niet de enige Joden in Leiderdorp. Er zijn meerdere Joodse kinderen geboren in het laatste kwart van de 19de eeuw. Tijdens de oorlog waren er Joden die in het dorp werkten, woonden, als bezoeker of als onderduiker verbleven. Wat gebeurde er met hen? Wat weten we over hun wel en wee? Wat deed de Leiderdorpse overheid? Dinsdag 16 april, 14.00 - 16.00 uur, Leiderdorps Museum, Vronkenlaan 46 (€ 20).
Rationeel en irrationeel gedrag
We laten ons gedrag constant beïnvloeden door irrationaliteit, al denken we vaak dat we een afgewogen keuze maken. In zijn lezing 'Dagelijks Irrationeel' laat Michiel van Straten zien dat dergelijk irrationeel gedrag vaak niet erg is, noch onethisch of schadelijk. Toch kan het jou of anderen ook schade toebrengen, zoals onhandige persoonlijke financiële keuzes, maar ook discriminatie, misleiding en zelfs mishandeling. Daarom is het goed te begrijpen om welke fenomenen het gaat bij irrationeel gedrag. Als je ze herkent, kun je er bewust voor kiezen jouw irrationeel ingegeven gedragsimpuls te volgen of juist een weloverwogen andere afweging te maken. Tot die tijd ben je dagelijks irrationeel. Vrijdag 19 april, 14.00 – 16.00 uur (€ 20).
Wandeling langs ‘Bagage’
De LVU organiseert dit jaar opnieuw een wandeling langs het bijzondere monument ‘Bagage’ voor de uit Lei-den gedeporteerde en vermoorde Joden, zes natuurstenen koffers geplaatst op vijf verschillende locaties in de stad. Zondag 21 april (14.00 - ca. 16.15 uur), start bij de Leidse Synagoge, Levendaal 16, Leiden (€ 15).
Informatie en aanmelding
Het bureau van de LVU in de Sterrentuin is geopend op maandag van 9.00 tot 17.00 uur en op dinsdag- t/m vrijdagochtend van 9.30 tot 12.30 uur. Het bureau is te bereiken per mail (info@volksuniversiteitleider-dorp.nl), of – tijdens kantooruren – per telefoon (06 28415610). Zie voor informatie ook website www.volks-universiteitleiderdorp.nl, waarop men zich ook voor cursussen kan inschrijven.